Tarvitaan kotitalouskohtainen leikkauskatto! Tällä hetkellä Orpon hallituksen leikkaukset kohdistuvat kohtuuttomasti samoille ihmisille. Talouskohtainen leikkauskatto rajoittaisi samalle kotitaloudelle kohdistuvien julkisten leikkausten määrää.
Leikkauskaton tarkoituksena on estää tilanteet, joissa useat eri tukien ja palveluiden leikkaukset kasautuvat yhteen ja aiheuttavat kohtuuttoman taloudellisen rasituksen erityisesti lapsiperheille. On kohtuutonta, että sama perhe voi joutua yhtä aikaa esimerkiksi asumistuen, työttömyystuen, koulutustuen ja lääkekorvausten leikkausten kohteeksi. Leikkausten kasautuminen sysää perheitä köyhyyteen ja aiheuttaa syrjäytymistä ja osattomuutta pitkälle tulevaisuuteen.
Hallituksen päätökset ovat pudottamassa köyhyyteen arviolta 27 000 lasta, mikä on kaksinkertainen määrä aiempiin arvioihin verrattuna.
Leikkauskatto olisi teknisesti toteutettavissa, sillä vastaavia rajoitusmekanismeja on jo käytössä esimerkiksi lääkekustannusten vuosiomavastuussa ja toimeentulotuessa.
Talouskohtainen leikkauskatto olisi askel kohti oikeudenmukaisempaa ja inhimillisempää politiikkaa. Se olisi investointi lasten tulevaisuuteen, perheiden hyvinvointiin ja yhteiskunnan eheyttämiseen.
Kotitalouskohtaista leikkauskattoa on esittänyt mm. sosiaali- ja terveyspolitiikan professori Juho Saari. Hänen mukaansa leikkausten kasautuminen samoihin kotitalouksiin on seurausta ministeriöiden huonosta koordinaatiosta, ja hän on ehdottanut leikkauskattoa keinoksi suojata perheitä kohtuuttomalta kuormitukselta.
Tiedotteeni aiheesta: https://www.sttinfo.fi/tiedote/71405921/vihreiden-hanna-holopainen-kotitalouskohtainen-leikkauskatto-on-otettava-kayttoon-perheiden-kohtuuton-kuormitus-on-pysaytettava?publisherId=69818932&lang=fi